Zapraszamy do zapoznania się z alfabetem pieluchowania wielorazowego 🙂

Zaczynając przygodę z pieluchami wielorazowymi zderzamy się z dużą ilością nowych pojęć. Na początku wydaję się, że to bardzo dużo nauki, i że pieluchowanie wielorazowe jest bardzo trudne, ale z czasem te wszystkie pojęcia stają się tak naturalne i proste jak słowa: chleb, mama czy radość.

Jeśli szukasz konkretnego hasła – kliknij na literę 🙂

A . B . C . D . E . F . G . H . I . J . K . L . M . N . O . P . R . S . T . U . W . Z

Nie znalazliście terminu związanego z pieluchowaniem? Koniecznie dajcie nam znać a niezwłocznie uzupełnimy nasz słownik.

Możecie do nas napisać na maila office@littlebirdsdiapers.com lub skontaktować się z nami za pomocą Facebook’a oraz Instagram’a


AIO – All in One czyli wszystko w jednym. Pieluszka posiada wszyty wkład chłonny, nic nie trzeba do niej dokładać.


Bibułki – cieniutkie, celulozowe/bambusowe papierki, mające na celu ułatwienie zrzucenia nieczystości stałych do toalety.

Birdseye – to rodzaj splotu tkaniny, który jest niezwykle cienki i chłonny zarazem.

Booster – to małe wkłady, które mają za zadanie zwiększyć chłonność pieluszki. Boostery mogą być lniane, konopne, bawełniane lub bambusowe.

Burty – wkłady przeznaczone dla noworodków, w kształtcie łódeczki , po obu bokach mają wszyte coś w rodzaju „burt”, które zapobiegają wydostawaniu się płynnej zawartości poza wkład. Inna nazwa to skrzydełka czy ANTI-LEAK


Chinki – w świecie wielo-rodziców to skrótowa nazwa na pieluszki produkowane w Chinach. Niektóre marki szyją tam swoje pieluszki, ale na rynku funkcjonują pod polskimi nazwami. Zazwyczaj są obszerniejsze, sztywniejsze i nadają się na starsze dzieci.

Coolmax– to rodzaj dzianiny z włókna poliestrowego, która dobrze odprowadza wilogoć i utrzymuje skórę względnie suchą.


Formowanka – to wkład chłonny ale w postaci pieluszki, zapinanej na napy bądź rzepy. Występują formowanki kieszonki, do których musimy dołożyć wkład chłonny, gotowe formowanki All in One, które mają wszyte wkłady oraz hybrydy – formowanki SIO z kieszenią.


Gatki – warstwa nieprzepuszczająca wilgoci, wykonana z PUL lub wełny. Używana zamiast otulacza. Przypomina bardziej zabudowane majteczki.


Kieszonka – to rodzaj pieluszki z kieszonką na wkład chłonny. Zewnętrzna warstwa to PUL. Wnętrze pieluszki może być uszyte z materiałów naturalnych (bambus, bawełna) lub syntetycznych (mikropolar, welur, thermo/coolmax). Pomiędzy warstwą zewnętrzną a wewnętrzną znajduje się kieszeń, w której umieszcza się wkład chłonny.

Kuracja lanolinowa/lanolinowanie – to zabieg, któremu poddaje się wełniane gatki, longi bądź otulacze, dzięki czemu nie przepuszczają one wilgoci.

Kwaskowanie – poddawanie wkładów kuracji z użyciem kwasku cytrynowego w celu usunięcia złogów.


Lanolinowanie – patrz Kuracja lanolinowa

Latawiec – jeden z popularnych sposobów składania tetry. Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu we wpisie „Origami z tetry” (wpis w przygotowaniu)

Longi – rodzaj wełnianych gatek z długimi nogawkami, przypominają spodenki i bardzo często zastępują dolną część pidżamy.


Mikropolar – rodzaj polaru stosowanego w pieluszkach wielorazowych. Zapewnia skórze całkowite uczucie suchości. Niestety w okresie letnim może powodować przegrzewanie skóry i jej większe pocenie.


„Mleczna dwójka” – popularnie nazywana kupka dzieci karmionych wyłącznie mlekiem. Ma charakterystyczny miodowo-musztardowy kolor oraz zapach. Rozpuszcza się w wodzie, więc nie ma potrzeby spłukiwać jej przed wrzuceniem do pralki. Z uwagi na jej płynną konsystencję przedostaje się przez bibułki ochronne.


NB – skrót od Newborn, oznacza rozmiar pieluszek przeznaczony dla noworodków. Różni producenci jednak podają różne przedziały wagowe lub wiekowe dla tego oznaczenia, dlatego pamiętaj zawsze dokładnie przeczytać opis produktu. Czasem zamiast rozmiaru NB używane są inne oznaczenia np. XS, S.

Nappy Fresh (NF) – najpopularniejszy odkażacz do pieluszek. Dodawanie go do prania w niższej temperaturze pomaga zwalczać bakterie oraz dopierać plamy. Pamiętaj o dodawania odkażacza zawsze, gdy pierzesz pieluszki w temperaturze poniżej 60 stopni.

Napy (napki) – plastikowe „guziczki” służace do zapinania pieluszki oraz regulowania jej wielkości. Najczęściej używane są okrągle, ale możecie spotkać się również z napkami o innych kształtach np serduszka czy gwiazdeczki.

Naturalne materiały – materiały pochodzenia naturalnego tj bawełna, konopie czy len. Często pod tym hasłem możemy spotkać się również z informacją o materiale bambusowym, jednak jest to materiał sztuczny, czyli pochodzenia naturalnego, ale poddany obróbce technologiczno-chemicznej. Więcej o materiałach możesz poczytać we wpisie „Naturalne, sztuczne i syntetyczne oraz wiele więcej, czyli wszystko o materiałach na pieluszki” (wpis w przygotowaniu)

Olejki eteryczne / zapachowe – kiedyś uważało się, że dodanie ich do przechowywanych pieluszek przeciwdziała namnażaniu się bakterii a dodanie ich do prania odkażało pieluszki. Nic bardziej mylnego. Olejków możemy jedynie użyć jako neutralizatora zapachu z wiaderka lub worka, w którym przechowujemy brudne pieluszki. Pamiętaj jednak nie nakrapiać olejku bezpośrednio na pieluszkę, gdyż może on ją zatłuścić

OS – skrót od angielskiego One-Size, czyli jeden rozmiar. Dosłownie oznacza to jeden rozmiar od początku do końca pieluchowania. W praktyce OS zazwyczaj pasuje dla dzieci od 5-8kg w zależności od pieluszki i marki

Odtłuszczanie – usuwanie zatłuszczeń z  pieluszek przy pomocy płynu do mycia naczyń.

Otulacz – to zewnętrzna warstwa pieluszki, uszyta z paroprzepuszczalnego, laminowanego poliuretanu lub wełny. Wewnątrz otulacza należy umieścić wkład chłonny.


Płatki mydlane – znane doskonale naszym mamom i babciom. Płatki mydlane uważane są za najdelikatniejszy środek piorący nadający się do prania pieluszek oraz ubranek dla dzieci. Obecnie płatki wciąż są używane do prania wieluszek (nie polecamy ich do prania materiałów sztucznych) oraz do wykonania kuracji lanolinowej.

Pranie – pranie pieluszek wielorazowych to: płukanie wstępne i wirowanie, pranie zasadnicze oraz w razie potrzeby dodatkowe płukanie. Więcej o praniu znajdzie w naszym wpisie na blogu.

Płukanie – pamiętaj, aby przed praniem zasadniczym koniecznie wypłukać i odwirować brudne pieluszki, dzięki temu pranie główne będzie efektywne.

Proszek do prania – zalecane jest stosowanie proszków do prania ze względu na zawartość wybielaczy tlenowych w ich składzie, które odpowiadają za oczyszczanie materiałów z bakterii w połaczeniu z odpowiednią temperaturą

Prefoldy– to wkład prostokątny, który w środkowej swojej części ma wszyte więcej warstw chłonnych niż po bokach oraz posiada specjalne przeszycia ułatwiające jego składanie.

PUL – dzianina poliestrowa, laminowana. Dzięki swoim właściwościom jest paroprzepuszczalna – odparowuje nadmiar wilgoci i wodoodporna jednocześnie.


Samolot – popularny sposób składania pieluszek tetrowych.
Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu we wpisie „Origami z tetry” (wpis w przygotowaniu)

SIO (Snap-In-One) – to system , który składa się z otulacza i dedykowanego wkładu.  Wkład można wpiąć do otulacza przez specjalnie do tego umieszczone napki. System bardzo często polecany w okresie dużej ruchliwości dziecka, kiedy założenie klasycznego otulacza z wkładem jest wyzwaniem nawet dla bardzo wprawionych rąk 🙂 a przy tym wciąż pozostaje ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż zmieniamy tylko wkłady.

Snappi – klamerka umożliwiająca spięcie tetry bądź  prefoldu. Dawna „agrafka”. Pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem Snappi dobrze je porozciągać a chowając do torby na wyjście zabezpieczyć ząbki, aby o nic nie zahaczały.

Stripping – zabieg mający na celu odświeżenie pieluszek oraz usunięcie z nich złogów. Wkłady i formowanki strtipujemy za pomocą kwasku natomiast pieluchy PUL za pomocą odkażacza.

Synteteczne materiały – to materiały sztucznie stworzone przez człowieka, wszelkiego rodzaju poliestry takie jak PUL, mikropolar czy coolmax i wiele więcej.

Sztuczne materiały– to materiały pochodzenia naturalnego, ale poddane próbce technologiczno-chemicznej w cely wytworzenia włókien nadających się do stworzenia tkanin i dzianin. Sa to wszelkiego rodzaju wiskozy. Najpopularniejszym materiałem sztucznym w pieluchach wielorazowych jest wiskoza bambusowa.


Tetra – najczęściej tkanina bawełniana o tzw spolcie płóciennym. Można na rynku spotkać również tkaniny biobawełniane czy bambusowo-bawełniane oraz w innych spotach np birdseye. Tetra to najbardziej ekonomiczna forma wkładów chłonnych. Więcej o tetrze możesz dowiedzieć się we wpisie „Origami z tetry” (w przygotowaniu)


Wkład – część chłonna pieluszki wielorazowej. Mogą być różnych kształtów, z różnych materiałów czy różnej ilości warstw. Więcej możesz przeczytać o wkładach w naszym wpisie: Wkłady chłonne – rodzaje


Zakładka – część pieluszki wielorazowej mająca na celu przytrzymanie wkładu chłonnego lub zasłonięcie wejścia do kieszeni oraz przeciwdziała przeciekom na brzuszku i pleckach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *